Anasayfa | Site Haritası

Anasayfa > SOSYAL YAŞAM > Kütüphaneler

Kütüphaneler

BARBAROS KÜTÜPHANESİ

Çanakkale'de 15.04.2004 tarihinde hizmete açılmıştır.

Özellikle minik öğrenciler başta olmak üzere farklı yaş gruplarından pek çok kentliye hitap eden Barbaros Kütüphanesinin kayıtlı 1963 üyesi bulunuyor. 3767 kayıtlı kitabın bulunduğu Kütüphane, ödev ve araştırma amaçlı gelen öğrencilere bilgisayar desteği de sunarken, kaydı bulunmayan kitapseverlere de hizmet veriyor.

Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri açık olan Barbaros Kütüphanesini 08.30-12.30/13.30-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Barbaros Mh. Aziziye Cd. Kardelen Apt. A Blok No:40-1 Çanakkale

Telefon : 0 286 213 28 17MEHMET AKİF ERSOY  KÜTÜPHANESİ

Çanakkale de ilk defa İl Halk Kütüphanesi 23 Nisan 1955 Tarihinde hizmete açılmıştır. 25 Ekim 1986 tarihinde de Kültür   Bakanlığı     tarafından satın alınan içinde bulunduğu bu modern binaya taşınmıştır.

Binamız iki ayrı bölümden oluşmuştur.
Ana bina 4 katlı olup okuyucu hizmetleri sunulmaktadır.
1. Giriş katında Danışma, Vestiyer ve toplantı salonu bulunmaktadır.
2. Katta Müdür odası Müdür yardımcısı odası ve büro bulunmaktadır.
3. Katta müracaat eserleri salonu ve yetişkinler salonu bulunmaktadır.
4. Katta Ödünç kitap verme salonu ve Süreli yayınlar salonu bulunmaktadır.

Ek binada sergi salonları ve 600 kişilik Tiyatro ve konferans salonu bulunmaktadır.
Binanın altında 380 metre karelik geniş,modern Çocuk kütüphanesi ve internet salonu bulunmaktadır

KORFMANN KÜTÜPHANESİ

2005 yılında hayatını kaybeden Troia Kazı Heyeti eski başkanı Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann' ın, 6 bin kitap ile 10 bin makalesini bağışladığı Korfmann Kütüphanesi 24 Şubat 2007 Cumartesi günü açılışı yapılmıştır.

İlk İnşaasının 1890 yıllarında olduğu tahmin edilen bina bugüne dek,kilisede,okul gibi pek çok değişik alanda hizmet vermiştir. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Tekel İdaresince tütün deposu olarak kullanılmıştır. 2006 yılında Belediyemiz tarafından satın alınan yapı restore edilmiş ve Çanakkale - Tübingen Troia Vakfına kütüphane amaçlı kullanılmak üzere tahsis edilmiştir.

Korfmann'ın Türk Kültür ve Bilim hayatına yapmış olduğu son hizmet kişisel kütüphanesini kentimize bağışlamış olmasıdır. Çanakkale Belediyesi'de bu eşsiz kütüphaneye en iyi ev sahipliği yapacak binayı seçmiş, satın almış ve restore etmiştir.