Anasayfa | Site Haritası

Anasayfa > BAŞKAN > Başkan'dan > Başkanın Mesajları

2018 TROIA YILI / Ülgür GÖKHAN Belediye Başkanı ...

Asya kıtasının ve Anadolu’nun en batısında ki şehir Çanakkale’nin 30 km güneyinde bulunan Troia Örenyeri, Anadolu’da tarih öncesi dönem kazılarının yapıldığı ilk yerdir. Troia’ da bilinen ilk kazı çalışması 1863 yılında başlar ve kazılarla gün ışığına çıkan antik kent köklü mirasını ve eşsiz güzelliklerini sunmaya, katman katman geriye giderek tarihsel öyküsünü anlatmaya başlar. Mimarinin yapı taşı megaronların ihtişamı, döneme ait teknik yapılanmanın şaşırtıcılığı, Troia’nın taş duvarları arasında dolanırken duyulan geçmişin sesi bizleri 5000 yıl öncesine götürmekte, rüzgarların zengin ettiği kente her gün hayran bırakmaktadır.

Kıymetli Troia Dostları; tekrar tekrar kurulup, yıkılan Troia yok olduğunda bile etkisi ve gücü tüm uygarlıklar üzerinde devam etmiş, Troia’nın heybetli rüzgârı bu destansı hikâyeyi dilden dile, zamandan zamana taşımıştır. Troia, tarihte derin izler bırakmış, yeni çağlar açmış Büyük İskender’in, Fatih’in ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün de ilgisini çekmiş, Troia’ da bıraktıkları ayak izleri, Troia üzerine söylemleri bizlere Troia’ nın Anadoluluğunu da göstermiştir.

Çanakkale’nin ev sahipliği yaptığı Troas Bölgesi’nin her yanı eşsiz bir antik miras, paha biçilmez bir zenginliktir. Ne mutlu ki Aleksandria Troas, Apollon Simintheus, Parion, Neandria, Abidos, Lampsakos, Pegae, Assos, İda gibi birbirinden değerli kültürel ve tarihi mirasın ev sahibiyiz.

Özellikle Troia’nın kültürel ve tarihi izleri bugün yaşadığımız bu topraklarda hala hâkimiyetini sürdürmektedir. Bana göre, bunun en güzel örneklerinden birisi de çömlekçi çarklarıdır. Bu çömlekçi çarklarının tarih sahnesinde ilk ortaya çıktığı yerin yine Troia olduğu bilinmektedir. Daha da ilginci ise bu çömleklerin bugünkü “chanak” ismine öncülük ederek, kentimizin isminin kökenini oluşturduğu gerçeğidir. Kentimiz, tarihsel süreçlere öylesine bağlı kalmıştır ki, kentimizin gözbebeği seramik, asırlarca topraktaki mirası sanata, sanattaki aydınlığı barışa dönüştürmüştür.

Sevgili Dostlar; Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2018 yılı, Troia Antik Kentinin UNESCO Dünya Miras Listesine alınışının 20.nci yılı olması nedeniyle Troia Yılı ilan edilmiştir. Troia, UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilmiş ülkemizde ki sayılı nadide alanlardan biridir. Bir Anadolu medeniyeti olan Troia, tüm insanlığa aittir ve tüm insanlığa kendisini koruma ve sonra ki nesillere aktarma sorumluluğu yüklemektedir.

2018 yılında gözbebeğimiz Troia akademik, turistik, kültürel, tarihi, sanatsal, sportif ve bilimsel pek çok anlamda sürdürülebilir bir potansiyel ve anlam kazanacak, var olduğu topraklardaki anlamını tekrar dinamik hale getirecektir. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Troia’ dan çıkarılan arkeolojik eserlerin sergileneceği Troia Müzesinin 2018 yılında açılmasıyla birlikte, yalnızca şehrin turizmi canlanmakla kalmayacak, ülkemiz uluslararası alanda bir değer daha kazanacaktır. Hele ki anavatanından koparılıp, yurt dışına çıkarılan Troia’ nın kayıp hazinelerinin de yeniden ait olduğu topraklara geri dönmesini ve Troia Müzesinde ki yerlerini almalarını sağlayabilirsek, Troia’ ya karşı başımız daha dik olacaktır.

2018 yılı, dünyanın en çok bilinen arkeolojik alanlarından olan Troia’nın, daha geniş çevrelerce bilinmesine, öğrenilmesine aracı olacaktır. Bu bağlamda, Homeros’un İlyada’ sının herkes tarafından okunması özellikle kentimizde yaşayan eğitimcilere ve ebeveynlere tavsiyelerim arasında olacaktır.

Çanakkale’nin Belediye Başkanı olarak 2018 Troia Yılının kentimize, ülkemize, dünyaya barış, uzlaşı, hoşgörü getirmesini diliyor, herkesi Barışın ve Özgürlüklerin Kentine Troia Rüzgarını hissetmeye davet ediyorum. 2018 Troia Yılı Kutlu Olsun! Saygılarımla...

Ülgür GÖKHAN

Çanakkale Belediye Başkanı